Правосла́вна Це́рква[1] (Вселенська Православна Церква, Кафолічна Православна Церква, Вселенське Православ’я, Православ'я) — друга за чисельністю внутрішньо єдина християнська спільнота у світі. Православні вважають її саме тією Церквою, яка була заснована Ісусом Христом та його апостолами. Вона складається з ряду єдиних у теології помісних (автокефальних, автономних і под.) Церков, що перебувають між собою у євхаристійному спілкуванні. Кожна з Церков очолюється синодом (собором) єпископів, чиє завдання полягає у збереженні віровчення, традиції та практики Вселенської Церкви. Усі православні єпископи ведуть свою лінію до одного з дванадцяти апостолів через процес апостольської спадкоємності.
Відповідно до власного віровчення Православна Церква є:
* Істинною ("православною") і єдиною Церквою Христовою на землі, що очолюється Господом Ісусом Христом (згідно "побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її" Мв. 16,18),
яка була заснована у День П'ятидесятниці 33 року після Різдва Христового, коли на свв. апостолів зійшов Святий Дух. (Дивно що деякі люди цього незнають, інколи називаючи бабтистів пятидесятників .... якщо вони виходить такіж)
В нас в селі є дві церкви представники православ'я.... дивно хоча вчилися всі в школі, і вчителі також є... але памятаю нерідко хтось комусь міг казати що той католик)))... тепер аж смішно...). І ті і ті виходить православні, з православним обрядом, звичаями, календарем, літургією, ітд. тільки підпорядкування різне. От трошки про ті церкви.
Гре́ко-като́лицькі це́ркви — сучасна загальна назва католицьких церков візантійської традиції. Означення «греко-католицька» дозволяє відрізняти її від католицьких церков інших традицій — передусім від римо-католицької церкви («латинський обряд»), а також і від церков сирійського та коптійського обрядів. Разом із останніми греко-католицькі церкви належать до східних католицьких церков.
Короткі відомості
Греко-католицькі церкви з'явилися внаслідок унії частини православної церкви з католицькою церквою, однак не всі — так Греко-католицька церква Південної Італії не мусила складати унію, оскільки ніколи не розривала церковної єдності з Римом. Таким чином греко-католицькі Церкви не можна автоматично ототожнювати з уніатськими.
1204 року, коли хрестоносці захопили столицю Візантії та утворили Латинську імперію було створено «латинські патріархії» Олександрії, Єрусалиму, Антіохії та Константинополя. Таким чином, разом з новою політичною владою, була встановлена і нова влада церковна.
1261 року - з падінням Латинської імперії Константинопольський патріарх переїхав до Кандим (о. Кріт), а потім у Негропонте (о. Евбея).
Відбулось декілька спроб об'єднання православних та католицької церков: Ліонський собор, Флорентійська унія, Берестейська унія, Ужгородська унія та інші.
Спільним для греко-католицьких церков є грецький (візантійський) обряд, який, однак, існує в різних варіантах, навіть у межах однієї церкви. Богослужіння відправляються різними літургічними мовами. Спільною є також і догматика, в основі якої є православна догматика, повністю, однак, узгоджена з римо-католицькою.
Найчисельнішою в світі греко-католицькою церквою є Українська греко-католицька церква.
----------------------------------------------------
Українська Православна Церква (Українська Православна Церква Московського Патріархату, УПЦ,[4] УПЦ МП) — самоврядна православна Церква в Україні, що формально залежить від Російської Православної Церкви. Найбільше релігійне об’єднання України за чисельністю приходів та священнослужителів, друге — за чисельністю вірян[5].
Предстоятель УПЦ обирається її Синодом і після обрання благословляється Патріархом Московським. УПЦ володіє унікальною широтою канонічних прав, що наближують її до рівня автокефальної Церкви, проте у диптих автономних і автокефальних Православних Церков не внесена. Єдина конфесія на території держави, що є частиною Вселенської Православної Церкви, перебуваючи у євхаристійному спілкуванні з усіма Помісними Православними Церквами світу. Нинішнім предстоятелем УПЦ є Блаженніший Володимир (Сабодан), Митрополит Київський і всієї України.
Поряд з іншими православними і католицькими церквами України, УПЦ вважає себе прямою спадкоємницею Київської митрополії 10 століття.
-------------------------------------------------------
Українська Православна Церква — Київський Патріархат — православна Церква в Україні з резиденцією Патріарха у Києві. УПЦ-КП була створена у червні 1992 року в результаті об'єднання двох церковних груп, що виступали за незалежність від Російської православної церкви частини віруючих та єпископату УПЦ-МП на чолі із Митрополитом Київським та всієї України Філаретом (Денисенко) та Української Автокефальної Православної Церкви. За чисельністю вірян (дані соцопитування)[5] — найбільше релігійне об'єднання України; за чисельністю приходів та священнослужителів (за даними Держкомнацрелігій) — друге.
Історично Українська Православна Церква від Хрещення Руси-України була Митрополією Константинопольського Патріархату.
У 1448 році від Київської Митрополії відокремилася Московська єпархія, яка була самоназвана Московською Патріархією. Лише через 141 рік (у 1589 р.) вона отримала визнання Константинопольського Патріархату.
В цьому тут і ввесь прикол. Нас охрестив Володимир, ми мали свою митрополію, і вній епархію Московську, вони від нас відєднуються, хоча ніхто цього не визнає 141р., а тепер вони кажуть що київського патріархату нема, і що московський єдиний правильний. Ну так само як ми створили Росію, а в СРСР сказали що росія старший брат.... та ніколи... спочатку була Київська русь, а через пару століть Довгорукий, наш князь збудував місто Москву. от так то..)))))
Р.S. Хто знаэ точно кому підпорядковується наша православна церква напишіть в коментах.